Jautrumas tam tikrų rūšių metalams tai ganėtinai dažna problema, su kuria susiduria daugelis žmonių dėvėdami papuošalus. Jautrumas (arba alergija) gali pasireikšti paraudimu, bėrimu, niežuliu ir kt. Dėl to daugelis juvelyrų naudoja hipoalerginius metalus.
Bet ką tiksliai reiškia terminas hipoalerginis? Ar tai reiškia kad jame nėra nikelio? Ar saugu tokį papuošalą naudoti?
Dėl šio termino yra šiek tiek painiavos, todėl pažvelkime plačiau, kas ką reiškia terminas „hipoalerginis“.
Tam tikra problema su hipoalerginiais papuošalais.
Terminas „hipoalerginis“ yra išpopuliarėjęs tarp papuošaluose naudojamų metalų ir nurodantis kad jie yra saugūs. Hipoalerginiai papuošalai gaminami iš metalų, kurie nesukelia alerginių reakcijų ir svarbiausia tai, kad juose nėra nikelio, kuris dažnai ir yra alerginės reakcijos sukėlėjas.
Nikelis tai baltas metalas, kuris dažnai naudojamas metalo lydiniuose, tam kad metalams suteiktų tvirtumo ir spalvos. Didelė dalis žmonių (apie 15 proc.) yra alergiški nikeliui, todėl laikoma kad metalai kurie pažymėti kaip hipoalerginiai, neturi nikelio ir yra saugūs nešioti. Dėl šios priežasties daugelis žmonių panašius terminus: „hipoalerginis“ arba „be nikelio“.
Dauguma metalų kurie apibūdinami kaip hipoalerginiai, vis tiek turi savyje nikelio pėdsakų. Hipoalerginis paprasčiausiai reiškia kad nikelio kiekis lydinyje yra mažesnis nei įprasta arba tik šiek tiek alergiškas ir negali sukelti alerginių problemų. Nikelio dalis tokiuose lydiniuose tokia nedidelė, kad norint jį išmatuoti, reikia naudoti labai jautrias priemones.
Terminas hipoalerginis nereiškia, kad lydinyje nėra nikelio. Tai žodis, neturintis tikslios medicininės apibrėžties ar bet kokių bandymų, jį patvirtinančių. Tikroji šio termino prasmė būtų tokia, kad tai labai maža tikimybė sulaukti alerginės reakcijos.
Geresnis būdas sužinoti apie saugius metalus.
Užuot ieškoję metalų kurie yra pažymėti kaip hipoalerginiai, geriau yra žinoti apie saugius metalus ir ieškoti būtent jų renkantis papuošalus.
Apskritai, kuo didesnis metalo grynumas, tuo mažesnė tikimybė kad jis sukels neigiamas reakcijas. Kai kurie žmonės yra alergiški 14K (karatų) auksui (kuriame yra 58,3% aukso), tačiau neturi problemų dėl 18K aukso (75% aukso sudėtyje).
Kai kurie metalai geriau už kitus apsaugo nuo alergijos, todėl trumpai apie juos:
- Platina – platinos papuošalai turi aukštą grynumo lygį ir yra labai saugūs dėvėti.
- Niobis – tai cheminis elementas, o ne lydinys, niobis neturi nikelio ir yra labai saugus naudoti. Jis taip pat sunkiai tamsėja ir yra nerūdijantis ir yra labai patvarus. Niobį taip pat galima anoduoti, iš to gaunamos gražios, irizuojančios spalvos.
- Titanas – panašus į niobį, kuris taip pat yra cheminis elementas. Jis ypač tvirtas, patvarus, nebrangus ir lengvas. Jis dažnai naudojamas chirurginiuose implantuose.
- 18K (karatų) geltonas arba rožinis auksas – tai geltonas auksas sudėtas kartu su variu ir sidabru, kurie visi kartu yra saugūs metalai.
- Chirurginis nerūdijantis plienas – nerūdijančiame pliene kartais gali būti nedidelis nikelio pėdsakas, tačiau chirurginis nerūdijantis plienas puikiai tinkamas, kadangi jis pagamintas naudojant skirtingus lydinius.
- „Sterling“ sidabras – labai retai pasitaiko kad jis sukeltų alergines reakcijas kadangi lydinį sudaro 92,5 proc. grynas sidabras ir 7,5 proc. varis arba cinkas.
- „Argentium“ sidabras – sidabro lydinys kuris atsparus tamsėjimui, šis sidabras nekelia jokios rizikos tiems, kurie yra jautrūs metalui. Tai balčiausias metalas, ilgaamžis, labai atsparus įbrėžimams ir tamsėjimui. Negana to, „argentium“ sidabras gaminamas tik iš perdirbto sidabro, todėl tai taip pat ir yra ekologiškas pasirinkimas.
Kokių metalų reikėtų vengti.
Pateikiame sąrašą metalo lydinių kurių reikėtų vengti, kadangi jie dažniausiai ir sukelią alergines reakcijas.
- Baltasis auksas – taip, baltasis auksas tai aukso rūšis, tačiau jame paprastai yra nikelio, kuris yra pridedamas siekiant pridėti baltumo ir ilgaamžiškumo. Balto aukso dengimas rodžiu (cheminis elementas) gali apsaugoti nuo kontakto su nikeliu, tačiau rodis nusidėvi, jums gali kilti alerginė reakcija.
- Vokiškas sidabras – tai visai ne sidabras. Tai tik nikelio lydinys su išgalvotu pavadinimu. Vokiškas sidabras, kartais dar vadinamas nikelio sidabru, yra taip pavadintas, nes atrodo kaip sidabras, o ne todėl kad jame apskritai yra sidabro. Venkite jo bet kokia kaina, jeigu esate jautrūs nikeliui.
- Mados (fashion) papuošalai – nebrangiuose papuošaluose dažnai naudojami netaurieji metalai, kurie yra padengti auksu arba sidabru. Daugumoje šių netauriųjų metalų randamas ir nikelis, kuris naudojamas kaip užpildas. Kai metalas liečiasi su jūsų oda, jis gali sukelti dirginimą.
Ar žalvaris yra hipoalerginis?
Ne, žalvaris nėra hipoalerginis todėl gali sukelti alergines reakcijas. Žalvaris gaminamas maišant varį ir cinką, tačiau kartais į lydinį dedamas ir nikelis.
Varis esantis žalvaryje gali paversti jūsų odą žalia spalva, tačiau tai nėra kenksminga reakcija ir tai nereiškia kad jūsų oda reaguojate į šį metalą. Tai tiesiog vario cheminė sąveika su odos prakaitu.
Apibendrinant terminą „hipoalerginis“.
Taigi kai kitą kartą rinksitės papuošalus ir pamatysite terminą hipoalerginis, paklauskite pardavėjo, iš kokių metalų yra pagamintas papuošalas ir ar tikrai jis saugus nešioti.
Jeigu tai yra mados (fashion) papuošalas, tai yra tikimybė kad papuošalas nėra hipoalerginis, todėl gali būti kad jis sukels jums alerginę reakciją. Jeigu galite sau leisti, geriau rinkitės papuošalus kurių sudėtyje yra grynesnės metalų formas, nes jos yra saugesnės ir apsaugos jūs nuo alerginių reakcijų.
Mes galime jums pasiūlyti „sterling“ sidabro papuošalus, tarp kurių jus galite rasti puikų naują sidabrinį aksesuarą, kuris taps jūsų papuošalų kolekcijos dalimi ir taip pat nesukels jums odos sudirginimo ir alerginės reakcijos.
Taip pat perskaitykite mūsų straipsnį apie tai ar yra skirtumas tarp „sterling“ sidabro ir 925 sidabro prabos.
Dar daugiau auskarų ir kitų įvairiausių papuošalų galite rasti mūsų Facebook bei Instagram puslapiuose.